بازسازی ساختمان

رنگ و انتخاب رنگ مناسب جهت نقاشی ساختمان

جهت نقاشی ساختمان به گفته هیرش، هنگام رنگ‌آمیزی منزل کابینت «مقدمات کار، بیش از هر چیز اهمیت دارد.» ابتدا درها کنیتکس نما و کشوها و و ابزار یراق‌های دیگر داخل کابینت مانند سبدهای سیمی را بیرون بیاورید و سطح مورد‌نظر را به خوبی تمیز کنید. نوع رنگ آستری که به کار می‌برید به این بستگی دارد که جنس کابینت شما از چوب باشد یا لمینت.

اگر کابینت‌ها قبلا رنگ شده باشند، باید ببینید که این رنگ چه بوده است. اهمیت این نقاشی ساختمان نکته در این است که اگر رنگ نهایی قبلی دارای پایه روغنی بوده، اکنون برای بتونه‌ کاری و آستری آن هم باید رنگ روغنی به کار ببرید.

پس از زدن رنگ آستری مناسب، دو یا سه دست از رنگ مورد‌نظر خود را به سطوح بزنید تا مطمئن شوید که رنگ کابینت‌ها در مقابل استفاده هر روزه دوام خواهد یافت. طبعا هرچه تعداد لایه‌های رنگ بیشتر باشد، دوام آن هم بیشتر خواهد شد. به گفته هیرش، «یک لایه رنگ پس از خشک شدن تنها به ضخامت یک دستمال کاغذی خواهد بود». سانتوس پیشنهاد می‌کند که برای نتیجه بهتر، رنگ را با غلطک ابری به کابینت بزنید، سپس با یک قلم مو رنگ را پخش کرده و لایه‌ای یکنواخت ایجاد کنید.

مواد افزودنی دکوراتیو که به تازگی به رنگ‌ها اضافه می‌شوند نیز می‌توانند امکانات جالبی قیمت کنیتکس برای شما ایجاد کنند. برای مثال افزودن ماده‌ای که موجب ترک خوردن رنگ می‌شود به رنگ قرمز و زدن لایه نهایی قرمز بر روی رنگ پایه خاکستری، جلوه زیبایی ایجاد می‌کند؛ زیرا ترک‌های ایجاد شده در رنگ قرمز موجب می‌شوند تا رنگ خاکستری زیری نمایان شده و کابینت‌های قدیمی جلوه تازه‌ای پیدا کنند.
شومینه هم رنگ می‌شود

ابتدا باید آجرها را کاملا تمیز کنید. برای این کار از یک برس سیمی و یک ماده شوینده بدون کف دارای تری‌سودیوم فسفات (TSP) استفاده کنید تا دوده‌ها و تیرگی‌ها به خوبی پاک شوند. سانتوس توصیه می‌کند که پس از این تمیزکاری کامل، دست جهت نقاشی ساختمان نگه دارید و شومینه را یک مرتبه دیگر از نظر بگذرانید. شاید تنها چیزی که برای زیبا شدن نیاز داشته، تمیز شدن بوده است و شما دیگر تمایلی به رنگ کردن آن نداشته باشید.

در غیر این صورت، پس از این که آجرها تمیز و خشک شدند، یک دست رنگ آستری به آنها بزنید. هیرش رنگ آستری با مواد پوشاننده لکه را توصیه می‌کند تا هر لکه دوده را نیز بپوشاند. هنگام انتخاب رنگ توجه کنید که هرقدر براقی‌ رنگ بیشتر باشد، بیشتر در مقابل دوده مقاومت می‌کند. سانتوس رنگ‌های پر جلا یا نیمه‌ براق را توصیه می‌کند. برای رنگ‌آمیزی قطعات فلزی می‌توانید از رنگ‌های مقاوم در برابر حرارت نیز استفاده کنید؛ اما فراموش نکنید که به هیچ‌ وجه داخل شومینه را رنگ نکنید.

هزینه نقاشی ساختمان

بيشتر رنگ‌فروشي‌ها خودشان روش‌هايي براي محاسبه ميزان رنگ هر بخش در اختيار دارند. همين كه متراژ را به‌ آنها بگوييد، كلي اطلاعات تازه دست‌تان می‌آید.

مي‌گويند عشق در نگاه اول اتفاق مي‌افتد. درباره بقيه شرايط چيزي نمي‌دانم نحوه اجرای کنیتکس ولي دست‌كم درباره رنگ‌ها كه اين قضيه صدق مي‌كند. من به‌شدت به احساساتي كه از سر عقل نيستند و به اصطلاح از روي شكم گرفته مي‌شوند، اعتقاد دارم. اگر هميشه از يك رنگ خاص خوش‌تان مي‌آيد، خب، لابد هميشه آن را دوست خواهيد داشت پس تنها كاري كه بايد انجام دهید، اين است كه قوطي رنگ مورد علاقه‌تان را بخريد و از آن استفاده كنيد. اگر از من مي‌شنويد، به شكم‌تان اعتماد كنيد.

مغازه‌هاي ابزارفروشي و رنگ‌فروشي با گستره‌ متنوعي كه دارند، مي‌توانند خيلي زياد الهام‌بخش باشند. اگر ديديد مي‌شود يك تكه كوچك امتحاني از هر رنگ را به خانه ببريد، اصلا خجالت نكشيد. از رنگ‌فروش بخواهيد كه مقدار كمي از آن رنگ را محض امتحان و براي به جا آوردن شرط چاقو (!) در اختيارتان بگذارد.

هميشه قبل از هر كاري رنگ را تست كنيد. من هميشه به همه توصيه كرده‌ام جهت نقاشی ساختمان قبل از اينكه كل ديوار را رنگ بزنند، يك جايي مثلا بيرون خانه، يك كمي از ديوار را رنگ کنند. قبل از اينكه ديوار را رنگ بزنيد، يك كارت كلفت سفيد پيدا كنيد و آن را رنگ بزنيد. اين كارت مي‌تواند به شما درباره رنگ واقعي ديوارتان در آينده ايده دهد؛ مثلا مي‌توانيد ببينيد كه يك رنگ به‌خصوص با مبلمان‌تان هماهنگ خواهد بود يا نه. فقط كافي است چند روزي كارت را روي ديوارتان بچسبانيد و گهگاه نگاهش كنيد.

این کار در انتقال حس و انتخاب درست خيلي كمك‌تان خواهد كرد. حواس‌تان به اينكه نور در زمان‌هاي مختلف روز چطور روي شكل خانه شما تاثير مي‌گذارد، جمع باشد و اينكه سايه‌هاي دم شب يا روشني‌ وسط روز يا حتي نورهاي مصنوعي چه جلوه‌اي به رنگ اتاق‌تان مي‌دهد را مدنظر داشته باشيد. رنگ در حضور نورهاي مختلف تغيير مي‌كند و همين مي‌تواند باعث شود كه رنگ ديگري را انتخاب كنيد. با رنگ كردن آن كارت كلفت سفيد، مي‌توانيد مطمئن باشيد كه اگر از رنگ نمای مخصوص ساختمان خوش‌تان نيامد، دست‌كم چيزي از دست نداده‌ايد. حداقلش جهت نقاشی ساختمان اين است كه لازم نيست پولي بابت تراشيدن ديوار خرج کنید.

مدیریت پیمانکاری

مرحله اول که در ساخت کلیه مُهرها مشترک است، طراحی طرح مورد نقاشی ساختمان نظر برای مُهر، آن هم بر روی کاغذ است. سپس دور طرح و یا حتی داخل آن را به وسیله قیچی یا کاتر ببرید. پس از آنکه الگوی طرح مُهر آماده شده ابتدا جنس مورد نظر برای ساخت مُهر را انتخاب کنید و مراحل بعدی را انجام دهید.

برای ساخت هر جنسی روشهای مختلف و راه های گوناگونی وجود دارد که به برخی از آنها در ذیل اشاره می شود:

الف) لینولئوم یا مکالئوم

همان طور که می دانید لینولئوم و مکالئوم پوشش های لایه ای از جنس پلاستیک هستند که ضدآب بوده و به عنوان کفپوش در قسمت های مختلف بازسازی ساختمان قابل استفاده هستند. این لایه های پلاستیکی به راحتی با تیغ های موکت بری بریده می شوند. بنابراین شما می توانید طرح مورد نظر را که در قالب الگوی کاغذی پیش از این آماده کرده بودید، بر روی یک تکه لینولئوم متناسب با ابعاد طرح قرار دهید و با تیغ موکت بُری خطوط و مکان های معین شده را ببرید. به دلیل آنکه این لایه ها دارای قطر چند میلی متری بوده و امکان استفاده از آنها به صورت مُهر به تنهایی وجود ندارد نیازی به دسته ای دیگر است. بنابراین دو تکه چوب عمود بر هم و متناسب با اندازه مُهر آماده کنید و با میخ و چسب چوب به هم متصل کنید. سپس لایه مُهر را با چسب صنعتی به اجرای رنگ نمای ساختمان سطح تکه چوب افقی بچسبانید و از تکه چوب عمودی به عنوان دسته مُهر استفاده کنید. حال جهت نقاشی ساختمان با آغشته کردن سطح مُهر به رنگ به وسیله غلتک و یا قلم مو، مهر را به دیوار بزنید و چاپ را انجام دهید.

توضیح: نوع رنگ مورد استفاده برای چاپ با مُهر ، معمولاً رنگ های روغنی ساختمان است ولی در مواردی که قرار است چاپ بر روی چاپ دیگر انجام گیرد و یا به طور کلی سرعت خشک شدن چاپ مورد اهمیت است، از رنگ های آکریلیک استفاده می شود.

ب) ساخت مُهر با میوه جات

برای ساخت مُهر با میوه جات راه های بسیار راحت و ابتکاری وجود دارد. به عنوان مثال شما می توانید یک سیب، گلابی، پرتقال یا نارنگی یا هر میوه دیگری مانند آنها را به دو نیم تقسیم کنید و از سطح داخلی هر نیمه به عنوان مُهری برای چاپ فرم میوه انتخابی با انتقال همان بافت میوه استفاده کنید.

برای انجام چاپ مُهر، لزومی به انتخاب دیوار، کف یا نقاشی ساختمان سقف نیست بلکه شما می توانید از لوازم دکوراسیونی چوبی یا پارچه ای نیز استفاده کنید. تنها لازمه به کارگیری چنین تکنیکی، مسطح بودن بستر چاپ است.